مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت
افتتاح موزه

و سال کار مداوم به مدد نیروهای خستگی‌ناپذیر مدیریت موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت رو به پایان است.

در آخرین صفحات تقویم سال 99، در آخرین روزهای سده سی شمسی، تولد پنجمین نسل از موزه‌های صنعت نفت ثبت خواهد شد تا هرساله یادآور تاریخی باشد که در کشور تاریخ‌ساز بود.

مقدمات آماده‌سازی موزه نفت‌سوزها در کرمان برای افتتاح که به گفته مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت، نخستین موزه صنعتی – اجتماعی در کشور است، با سرعت هرچه تمام‌تر آغاز شده و اقدامات نهایی از جمله چیدمان آن رو به پایان است و دست‌اندرکاران موزه‌ها هریک با به دوش کشیدن مسوولیتی دشوار درتلاشند تا شهروندان ایران‌زمین به ویژه شهروندان خونگرم خطه کرمان، سال نو را با موزه‌ای نو که نماد آن زینت و روشنا‌بخش سفره‌های هفت سین آنها بود، جشن بگیرند.  

به منظور نظارت بر پیشرفت کار و اقدامات انجام شده، اکبر نعمت‌الهی، مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت، چندی پیش به کرمان سفر کرد تا با حضور خود، گره‌گشای چالش‌ها و مشکلات پیش رو باشد و زمینه را برای گشایش هرچه سریع‌تر موزه فراهم کند. این مهم فرصتی دست داد تا از نزدیک با او به گفت‌و‌گو بنشینیم و با جزئیات فرآیند کار، اهداف، چالش‌ها، موانع و همچنین رویکرد و اجزای تشکیل‌دهنده موزه البته از زبان دیگر متولیان امر که در بخش های بعدی گزارش به آن خواهیم پرداخت، بیشتر آشنا شویم.

شعله‌هایی که با نفت می‌سوزد

اکبر نعمت‌الهی، مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت در پاسخ به علت انتخاب موضوع نفت‌سوزها برای موزه‌ای که به زودی در عمارت موسوم به باغ آقا در کرمان گشایش خواهد یافت، پاسخ داد: علت اصلی این انتخاب، ملموس بودن این موضوع از منظر مردم و آشنایی نزدیک آنها با تجهیزات نفت‌سوز بود. اگرچه ما کشوری نفتخیز هستیم اما آشنایی مردم‌مان با نفت به پیش از اکتشاف آن و به یک قرن و نیم گذشته در کشور یعنی واردات نفت سیاه و تجهیزات نفت‌سوز از کشور همسایه یعنی آذربایجان باز می‌گردد. اگرچه دیگر دوره استفاده از نفت‌سوزها به پایان رسیده، اما در گذشته این وسایل نقش مهمی در زندگی اجتماعی مردم داشتند و ادامه زندگی، گاهاً بدون آنها امکان‌پذیر نبود.

وی با رد این نظریه که نفتسوزها رویکرد مرتبطی با صنعت نفت ندارد، تشریح کرد: نفت، مهم‌ترین عنصر گردش و حرکت صنایع در کشور و در اینجا نفت‌سوزها است، بدیهی است بدون این ماده امکان استفاده از وسایل نفت‌سوز میسر نیست، لذا انتخاب موضوع نفت‌سوزها برای این موزه به عنوان عضوی از خانواده موزه‌های صنعت نفت، بی‌ارتباط با رویکرد این صنعت نیست.

بيشتر